Płatne parkowanie ma docelowo spowodować, że łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum Gliwic. Zmniejszy się również ruch samochodowy, odnowione uliczki Starówki nie będą zastawione autami, a powietrze, którym wszyscy oddychamy będzie bardziej czyste.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 3 sierpnia 2015r. zaczął obowiązywać płatny system parkowania w centrum Gliwic.
Przed uruchomieniem Strefy Płatnego Parkowania znalezienie w środku dnia miejsca postojowego w centrum Gliwic było nie lada wyzwaniem. Aby zaparkować samochód, załatwić sprawę i odjechać, potrzeba było zwykle sporo czasu i cierpliwości. Teraz się to zmieniło. Kilka dni po wprowadzeniu SPP widać było już pierwsze efekty – jest dużo wolnych miejsc postojowych.

DWIE STREFY – RÓŻNE STAWKI
Szczegółowe założenia dotyczące utworzenia Strefy Płatnego Parkowania (SPP) zostały zatwierdzone przez miejskich radnych w 2012 roku, ale na ostatniej sesji wprowadzono do uchwały Rady Miasta pewne zmiany. Uwzględniają one m.in. dostosowanie zapisów do aktualnych przepisów prawnych, a także wykorzystanie PIAP-ów, czyli nowoczesnych i wielofunkcyjnych urządzeń.
W centrum Gliwic na drogach publicznych funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania, złożona z dwóch podstref. Wyznaczono ją mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku i ulicy Zwycięstwa.
Droższa podstrefa A – oznaczona na mapie kolorem czerwonym – obejmuje starówkę, a tańsza podstrefa B – oznaczona
na mapie kolorem zielonym – pozostałe ulice w centrum. W obydwu podstrefach istnieje blisko 2900 miejsc postojowych
(496 w podstrefie A i 2362 w podstrefie B).

TYLKO W DNI ROBOCZE
Za parkowanie trzeba płacić od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.
Opłaty są zróżnicowane – druga i trzecia godzina parkowania są droższe od pierwszej, aby zachęcić do możliwie jak najkrótszego postoju.
Z opłat zwolnione są m.in. osoby uprawnione do zatrzymywania się na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych, kierowcy jednośladów oraz taksówkarze (na postojach).
Właściciele i współwłaściciele samochodów mieszkający na terenie SPP mogą wykupić abonament za 120 zł rocznie, który umożliwi im parkowanie na obszarze obydwu podstref. Przewidziano także możliwość wykupywania tzw. ryczałtu wielodniowego.

JAK PŁACIMY?
Przy ulicach objętych Strefą Płatnego Parkowania ustawionych jest ponad sto PIAP-ów. Nie są to zwykłe parkomaty, ale punkty informacji administracji publicznej.
Można w nich płacić za parkowanie, ale także uzyskać wiele informacji o mieście. W przypadku niezapłacenia za postój, kontrolerzy SPP nakładają kary w wysokości 50 zł (jeśli opłata zostanie wniesiona w ciągu 14 dni) lub 150 zł (jeśli opłata zostanie wniesiona w późniejszym terminie).