Dziś rusza płatne parkowanie

W centrum Gliwic – podobnie jak w wielu innych dużych miastach – za parkowanie samochodu trzeba będzie płacić.

Celem wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania (SPP) jest m.in. zwiększenie dostępności miejsc postojowych na drogach publicznych. Ich liczba w gęsto zabudowanym śródmieściu jest ograniczona. Tymczasem w samych Gliwicach zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy samochodów osobowych, a liczbę aut przyjeżdżających z innych miast trudno zliczyć. Znalezienie wolnego miejsca w centrum jest więc niezwykle trudne. Do tego kierowcy często zajmują parkingi przez wiele godzin. To ma się zmienić. System opłat powinien spowodować zdecydowanie większą rotację aut w dni robocze.

Śródmiejską strefę wyznaczono mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku oraz ul. Zwycięstwa. Została podzielona na dwie podstrefy o zróżnicowanych stawkach opłat. Droższe będzie parkowanie w obrębie Starówki (Podstrefa A – oznaczona kolorem czerwonym), tańsze poza obrębem Starówki (Podstrefa B – oznaczona kolorem zielonym).

Płacić będziemy w wielofunkcyjnych urządzeniach – tzw. PIAP-ach. Stanie ich ponad 100.

Ponadto dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania przygotowano Abonament Mieszkańca, a dla osób systematycznie parkujących na terenie SPP – Ryczałt Wielodniowy.

tabela_1_0

OPŁATY BĘDĄ POBIERANE W DNI ROBOCZE – OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH OD 10.00 DO 18.00.

W przyszłości możliwe ma być płacenie poprzez sms i system mobilny, a także kartami.

Opłatę za parkowanie należy uiścić niezwłocznie po zaparkowaniu.

Bilet parkingowy trzeba umieścić za przednią szybą samochodu – tak aby był widoczny w całości z zewnątrz.

Zwolnieni z opłat za parkowanie w strefie:
osoby niepełnosprawne oraz osoby przewożące niepełnosprawnych, parkujący na miejscach do tego wyznaczonych i posiadający wymagane uprawnienia,
kierujący pojazdami jednośladowymi,
kierowcy taksówek na wyznaczonych dla nich miejscach postoju,
pojazdy publicznej komunikacji zbiorowej zatrzymujące się na ustalonych dla nich przystankach.

Abonament mieszkańca

abonament_0

Abonament dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania uprawnia do parkowania pojazdu na miejscach postojowych w obrębie całej strefy. Kosztuje 120 zł rocznie, a opłaca się go w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu. Jedna osoba może posiadać abonament na jeden samochód.

Ryczałt Wielodniowy

ryczalty

ryczalty_1

Ryczałt przydatny dla osób systematycznie parkujących auto na terenie SPP. Uprawnia do parkowania w danej podstrefie we wskazanym terminie. Można go wykupić na okres od 5 dni do 1 roku. Opłata za 1 dzień w Podstrefie A wynosi 13 zł, a w Podstrefie B – 7,50 zł. Ryczałt opłaca się w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu.

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania
Nowe Gliwice, siedziba Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o.
ul. Bojkowska 37/3, pokój 001C (parter)
Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek 7.30 – 15.30
czwartek 10.00 – 18.00
tel. 32/441-90-60, 32/441-90-34