Płatne parkowanie ma docelowo spowodować, że łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum Gliwic. Zmniejszy się również ruch samochodowy, odnowione uliczki Starówki nie będą zastawione autami, a powietrze, którym wszyscy oddychamy będzie bardziej czyste.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 3 sierpnia 2015 r. zaczął obowiązywać płatny system parkowania w centrum Gliwic.
Przed uruchomieniem Strefy Płatnego Parkowania znalezienie w środku dnia miejsca postojowego w centrum Gliwic było nie lada wyzwaniem. Aby zaparkować samochód, załatwić sprawę i odjechać, potrzeba było zwykle sporo czasu i cierpliwości. Teraz się to zmieniło. Kilka dni po wprowadzeniu SPP widać było już pierwsze efekty – jest dużo wolnych miejsc postojowych.

DWIE STREFY – RÓŻNE STAWKI
Szczegółowe założenia dotyczące utworzenia Strefy Płatnego Parkowania (SPP) zostały zatwierdzone przez miejskich radnych w 2012 roku, ale na ostatniej sesji wprowadzono do uchwały Rady Miasta pewne zmiany. Uwzględniają one m.in. dostosowanie zapisów do aktualnych przepisów prawnych. W centrum Gliwic na drogach publicznych funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania, złożona z dwóch podstref. Wyznaczono ją mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku i ulicy Zwycięstwa.
Droższa podstrefa A – oznaczona na mapie kolorem czerwonym – obejmuje starówkę, a tańsza podstrefa B – oznaczona na mapie kolorem zielonym – pozostałe ulice w centrum.

TYLKO W DNI ROBOCZE
Za parkowanie trzeba płacić od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.
Opłaty są zróżnicowane – druga i trzecia godzina parkowania są droższe od pierwszej, aby zachęcić do możliwie jak najkrótszego postoju.

JAK PŁACIMY?
Przy ulicach objętych Strefą Płatnego Parkowania ustawionych jest ponad sto parkomatów, w których można dokonać zapłaty za pomocą gotówki i karty płatniczej. Wygodną formą regulowania należności wynikających z postoju w płatnej strefie są również aplikacje mobilne: Mobilet, SkyCash, AnyPark czy mPay. W przypadku niezapłacenia za postój, kontrolerzy SPP nakładają kary w wysokości 50 zł (jeśli opłata zostanie wniesiona w ciągu 14 dni) lub 150 zł (jeśli opłata zostanie wniesiona w późniejszym terminie).