Płatne parkowanie coraz bliżej

Trwają przygotowania do uruchomienia Strefy Płatnego Parkowania (SPP) w Gliwicach. Ma ona zacząć działać od lipca, jednak opłaty będą pobierane dopiero od sierpnia.

Dobiega końca remont miejsc postojowych przy ul. Wybrzeże Wojska Polskiego, trwa ustawianie znaków, a w nadchodzących dniach ruszy montaż pierwszych parkomatów (tzw. PIAP-ów). Już wkrótce w centrum miasta zacznie funkcjonować Strefa Płatnego Parkowania. Jednak za postój będziemy płacić dopiero od połowy wakacji.

W lipcu – rozgrzewka, w sierpniu – start!

– Pierwszy miesiąc funkcjonowania strefy będzie okresem przejściowym. W tym czasie mieszkańcy będą mogli wykupić abonamenty i ryczałty, a także zapoznać się z działaniem PIAP-ów, czyli urządzeń do pobierania opłat – wyjaśnia Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej, miejskiej spółki, która odpowiada za wdrożenie sytemu. – Przygotowaliśmy już fundamenty i przyłącza, a wkrótce rozpocznie się montaż pierwszych PIAP-ów. Do połowy przyszłego miesiąca przy ulicach w centrum miasta pojawi się ich 96. W drugiej połowie lipca rozpoczną się testy. Wówczas mieszkańcy będą mogli drukować tzw. bilety zerowe. Natomiast pobieranie opłat za parkowanie rozpocznie się 3 sierpnia – zapowiada.

Dwie strefy – różne stawki

Przypomnijmy, że Strefę Płatnego Parkowania w naszym mieście wyznaczono mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku oraz ul. Zwycięstwa i podzielono na dwie podstrefy. Droższa podstrefa A obejmie starówkę, a tańsza podstrefa B – pozostałe ulice w centrum. W obydwu istnieje około 2500 miejsc postojowych.

Za parkowanie będziemy płacić od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Opłaty będą zróżnicowane – druga i trzecia godzina parkowania będą droższe od pierwszej, aby zachęcić do możliwie jak najkrótszego postoju. 15 minut to najkrótszy czas, za który będzie można zapłacić, natomiast kupując jednorazowo bilet na 5 godzin, będzie można zajmować miejsce parkingowe przez cały dzień.

Po abonament i ryczałt – do Biura SPP od 6 lipca

Dla osób mieszkających w SPP przewidziano „Abonament Mieszkańca” (120 zł rocznie), a dla tych, którzy systematycznie parkują w strefie, bo na przykład pracują w centrum miasta – „Ryczałt Wielodniowy” (od 5 dni do 1 roku). Będzie je można wykupić w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Bojkowskiej 37/3 (pokój 001C na parterze). Biuro zacznie działać 6 lipca i będzie czynne w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 7.30 – 15.30 oraz w czwartki w godz. 10.00 – 18.00.

Nowe znaki i tablice

Strefa Płatnego Parkowania będzie także specjalnie oznakowana. Przy ulicach w centrum miasta pojawią się znaki informujące o początku i końcu danej podstrefy parkowania, a także o sposobie parkowania pojazdów – na chodniku bądź jezdni równolegle, prostopadle czy skośnie. – Ustawianie znaków potrwa do końca czerwca. W najbliższym czasie powinien także zakończyć się remont miejsc postojowych przy ul. Wybrzeże Wojska Polskiego – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

źródło: Miejski Serwis Informacyjny Gliwice
fot. K. Krzemiński