W PIAP-ie zapłacisz opłatę dodatkową [film]

Strefa Płatnego Parkowania działa w Gliwicach od lipca 2015 roku. Stopniowo funkcjonalności Punkty Informacji Administracji Publicznej, czyli tzw. PIAPy są rozwijane.
Dziś można w nich opłacić m.in. postój w SPP. Śląska Sieć Metropolitalna będąca operatorem Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach wprowadziła kolejne udogodnienie.
Kierowcy którzy z różnych przyczyn nie wykupili lub przekroczyli wykupiony czas parkowania i po powrocie do swojego samochodu zobaczyli zawiadomienie o nałożeniu opłaty dodatkowej mogą regulować płatność na miejscu w dowolnym urządzeniu.

Dotychczas należało w takich przypadkach zapłacić 20 zł jeśli wpłacono pieniądze do 7 dni lub 50 zł po upływie 7 dni. Opłat można było dokonać przelewem bankowym, na poczcie lub w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania umiejscowionym w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej (Nowe Gliwice).

Teraz opłatę można uregulować w dowolnym parkometrze postępując zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Aby to zrobić dotykamy na ekranie ikonki z napisem „Zapłać opłatę dodatkową”, następnie musimy podać numer zawiadomienia. Można to zrobić na dwa sposoby – wpisać ciąg liczb lub zeskanować kod kreskowy umieszczony na dole wezwania. Następnie dotykamy przycisk Zatwierdź. W kolejnym kroku wpłacamy pieniądze. Monety przyjmowane są w górnej części urządzenia, natomiast banknoty poniżej skanera. Na koniec możemy wydrukować potwierdzenie dotykając przycisk z napisem „Tak”. Natomiast jeśli wpłaciliśmy do urządzenia większą kwotę niż konieczna, wówczas wydana zostanie reszta.